The Boy Who Harnessed the Wind Film İncelemesi | Gule Wamkulu Nedir? | William Kamkwamba Kimdir?

William Kamkwamba‘nın The Boy Who Harnessed the Wind(Rüzgarı Dizginleyen Çocuk) isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Chiwetel Ejiofor oturuyor. Aynı zamanda yazarlığını ve William’ın babası rolünü de kendisi oynuyor. Buraları çok uzatmayalım, film güzel. Zaten incelemesini yazacağız çünkü işimiz bu. Bugün farklı olarak Gule Wamkulu‘dan da bahsedeceğiz çünkü filmden sonra çoğu insan bu soruyu soruyor fakat Türkçe kaynağı yok.

Not: Konu tamamen spoilerlı gibi gözüküyor ama orijinal konuda da bunlar yazıyor, zaten bir biyografi olduğundan seyir keyfinize zarar vermeyecektir. Siz yine de istemezseniz aşağıdaki konu bölümü yerine konunun özeti: Köyünü kuraklığın getirdiği açlıktan kurtarmaya çalışan 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın öyküsü.

The Boy Who Harnessed the Wind Konusu

Ailesini ve köyünü, imkansızlıklar içinde bir rüzgar gülü inşa ederek kurtaran 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın hayat hikayesi işleniyor. Malavi’de yaşayan William Kamkwamba, maddi yetersizliklerden okulundan atılır fakat o gizlice kütüphanede çalışarak kendini geliştirir ve öğrenir. Malavi’yi büyük kuraklık vurduğunda kimsenin yiyeceği kalmaz, küçük William ise okuduklarını hayata geçirerek onlarca insanın hayatını kurtarır.

“Okudum, denedim ve yaptım.” -William Kamkwamba

The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind inceleme

Hadi oyunculuklardan başlayalım. Özellikle anne rolündeki Aïssa Maïga döktürmüş. Filmde fazla duygusallık yok, konu itibariyle var ama gözümüze sokulmuyor. Buna rağmen minnoş bünyelerde ağlama etkisi yaratabilir. Chiwetel Ejiofor yönetmen, yazar ve oyuncu olarak daha iyisini yapamazdı. William’ı oynayan başrol Maxwell Simba da aynı şekilde harika. Kısacası oyunculuklara lafım yok.

Renk paleti, sinematografi falan bunlara girmiyorum çünkü biyografilerde pek önemsemiyorum bunları. Bana bilgiyi filme ne kadar yedirerek verebiliyor buna bakıyorum. Durumun gidişatını çok iyi veriyor, kaos çıkacak, ortalık karışacak, insanların psikolojileri gibi olgular güzel yedirilmiş. Özellikle pompanın çalışıp suyun geldiği andaki doğallık, tepkiler harika. Küçük oyunculuk, minik dokunuş ama büyük etki.

Senaryoda kafamı kurcalayan şeylere gelelim. Şef konuşma yapıyor biraz hükümete sallıyor, büyük abiler geliyor şefi götürüyor. Sahnenin arkasına götürüyorlar, insanda sokmuyorlar amaç kimsenin görmemesi olması lazım. Ama hayır, adama meydan dayağı atıyorlar. Bilmiyorum, sanki bunu gizli yapacak kadar zekaları vardır diye düşünüyorum.

The Boy Who Harnessed the Wind bincele

Elinde bilmem kaç aylık bebeği olan bir anneden yemek çalınıyor, bu tamam. Çünkü açlık var, stres var herkes kendini düşünüyor. Bu kadar bencilleştiyse orası, devletin getirdiği tırlardan tahıl almaya giden William’ın elinden neden bisikleti çalınmadı veya dönüşte 15 kiloluk tahılı neden çalınmadı? Arka taraftan çıktı diye kimse görmedi mi, noldu?

13 yaşında bir çocuk rüzgardan elektrik üretip köyü kurtaracağını söylüyor. Babanın tepkisi gayet doğal. Daha sonra güvenip tamam demesi de anlaşılır, sonuçta kaybedecek bir şeyi kalmadı. Diğer yardım edenler hangi kafa ile bu işe tamam dedi, ben o sekansı görmek isterdim. Çok boş kaldı, üstüne üstlük herkes çalışacağından eminmiş gibi su yolu yapılmış ve etrafında çapa yapılıyordu. Muhtemelen kitapta belirtilmiştir ama filmde bir boşluk var.

Ve son olarak, filmin başında büyük şef öldüğünde ve filmin sonunda yeni şef öldüğünde giren, garip dansçılar neyin nesiydi? Ben de sordum bunu kendime, Google’da aradım ama bulamadım. Şehrin ismini yazdım, cenaze yazdım, ritüel yazdım fakat Türkçe kaynak bulamadım. Ama yabancı kaynak olarak buldum. Filmi izleyen herkesi aydınlatıyorum;

Gule Wamkulu Nedir ?gule wamkulu

Malavi, Zambiya ve Mozambik’de bulunan, çeşitli danslı ritüelleri bulunan ve erkeklerden oluşan gizli bir tarikat/mezhep(Nyau brotherhood). Dans ritüeli genelde temmuz hasatı zamanında yapılırken bazen de cenazelerde, evliliklerde ve şeflerin ölümünde yapılabilir. Film için konuşursak şeflerin ölümü nedeni ile garip dansçılarımız gelmişti. Nyau dansçılarının maskeleri genelde çalı, çırpıdan yapılır. Kostümleri ise bazı şeyleri simgeler. Örnek olarak; vahşi hayvanlar veya ölülerin ruhları. Gule Wamkulu’nun tarihi 17.yüzyıl Chewa İmparatorluğu’na dayanır. Hristiyanlar, bu geleneği ne kadar engellemeye çalışmış olsalar da başarısız olmuşlardır. Bugün ise ülkeye turist çekmek için yapılıyor. (Kaynak: UNESCO)

“Eşekler, Gule Wamkulu’dan korkmayan tek yaratıklardır. Bir eşek bu dansçılardan birini görürse, çalılıklara doğru kovalar ve güçlü bacaklarıyla tekmeler. Bana nedenini sormayın ama eşekler çok cesur hayvanlardır.” -William Kamkwamba

The Boy Who Harnessed the Wind Fragman

 • Yönetmen: Chiwetel Ejiofor
 • Yazar: Chiwetel Ejiofor
 • Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Felix Lemburo
 • Uzunluk: 113 dakika
 • Gösterime giriş tarihi: 1 Mart 2019 – Netflix Türkiye
 • IMDb: 7.5
 • Rotten Tomatoes: %83
 • Bincele puanı: 4.5 / 5
 • Her hafta çıkan sinema haber bültenimizin ilk sayısı: Film – Dizi Haberleri

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

 1. TansuCiller dedi ki:

  The Boy Who Harnessed the Wind’i izledim ve 2 saattir başta ve sonda görünen dansçlıların ne iş olduğunu arıyorum. Rahatladım bulduğuma. Bu arada kaynak linki çalışmıyor(gule wamkulu), onu düzeltirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın