The Breaker Upperers inceleme | Ayrılmak İstiyorum Netflix Film Yorumu

Mayıs 2018’de çıkan fakat Türkiye’de vizyona girmeyen The Breaker Upperers, 15 Şubat 2019’da Netflix Türkiye’de “Ayrılmak İstiyorum” ismi ile yayına girdi. Hem boşrolleri paylaşan, hem senaryoyu yazan, hem de yönetmenliğini üstlenen Madeleine Sami ve Jackie van Beek‘in filmi The Breaker Upperers’ın IMDb notu 6 iken biz 5 üzerinden 4 veriyoruz. Çünkü çok eğlendik. Çok oyalanmadan konusuna geçelim daha sonra da incelemesine bakalım.

The Breaker Upperers Konusuthe breaker upperers karakter

Çok iyi arkadaşlar olan Jen ve Mel kendi şirketlerini yönetmektedirler. Bu şirketin amacı ise, düzgün gitmeyen ilişkileri olan ve bir türlü eşlerinden ayrılamayan insanları ayırmak. Film de Jen(Jackie van Beek) ve Mel(Madeleine Sami)’in bu macerasını konu alıyor.

The Breaker Upperers inceleme

İzlemeyi bırakıp hemen notuna baktım, IMDb notu 6, Rotten Tomatoes ise %90’dı. Biraz üzüldüm, çünkü ben çok beğendim. Esprileri, oyuncuları, her şey yerindeydi. Öncelikle esprilerden başlayalım, sonuçta en önemli kısım orası. Tamamen durum komedisi üzerinden yürüyor film. Ben ise karakter komedisi dışında pek gülmem. Bu güldürdü, demek ki yapılmayan bir şeyi başarmışlar. Bir sonraki paragraf ise neden IMDb notunun düşük olduğunu biraz açıklıyor.

the breaker upperers yanEspriler ve girilen durumlar oldukça cesur, bazı insanları rahatsız edebilecek düzeyde cinsiyetçi sahneler ve espriler bulunuyor. Irkçılıkta yapılıyor gibi ama tam yapılmıyor. İzleyince anlarsınız. Çoğu filmde veya dizide yapımcıların, ırkçılık veya cinsiyetçilik ile suçlanmamak için filmi sığlaştırmaları karşılaştığımız bir durum. Ben çok sıkıldım bu durumdan. Aşırı duyarlı insanlarımız sayesinde insanlar sanatlarını konuşturamıyorlar. Bu film ise cesur. Aldı benden puanı.

Oyunculuklar şahane. Jackie van Beek ve Madeleine Sami mükemmel oynamışlar. Fakat aynı şeyi yönetmenlikleri için söyleyemeyeceğim. Çok standart çekim açıları, geçiş sahneleri görüyoruz. Kurgusu standart diye eleştirmek belki yanlıştır. Çünkü büyük bir hata yok. Ama sosyal medyanın bu kadar büyüdüğü ve insanların artık Youtube’da bile kısa filmler çektiğini düşündüğümüzde, bir sinema filminden farklı şeyler bekliyoruz. Diğer oyuncular da harika, en beğendiğim karakter ise bir polis memurunu canlandıran Karen O’Leary’nin karakteri oldu.

the breaker upperers yan 2Mizahında eleştirdiğim noktalara gelelim. Çok klişe espriler var. Örnek olarak; bir ağır çekim sahnesi(havalı gözüküyor) aniden normal hıza geçiyor ve artık komik hale geldi. Ben biraz bıktım bunu her filmde görmekten. Az da olsa karakter komedisi var fakat iyi yapılmamış. Bir karakterin hiç kişiliğine uymayan bir şey yapmak zorunda kalışının komikliği gerçekten bıktırdı artık. Hayır, yine komik bence. Ama ben biraz fazla seviyorum bu komedi türünü, yoksa sıktı.

Film 1 saat 30 dakika sürüyor. Tam kararında. Hiçbir yerinde beni sıkmadı ve keyifle izledim. Bir komedi filmi arıyorsanız ve Netflix üyeliğiniz varsa şans vermeniz gereken filmlerden. Komedi filmlerininde aşırı seçici biri olarak söylüyorum bunu. İzlemek için; NETFLİX.

The Breaker Upperers Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın