The Good Place inceleme | Ölümden sonra hayat nasıl merak ettiniz mi?

19 Eylül 2016 tarihi ile beraber NBC’de yayınlanmaya başlanan fantastik komedi dizi The Good Place inceleme yazımıza hoşgeldiniz.
Sormak istiyorum; kaçımız sıkıldı 40 dakika süren ağır dizilerden?(3 saatlik Türk dizilerini işin içine katmıyorum bile) Bir süre sonra bayıyor insan ve kafamızı boşaltacak yapımlar arıyoruz. O zamanlar da çoğumuz 20 dakikalık çıtır çerez çizgi dizilere veriyoruz kendimizi. İşte şuan konuşacağımız dizi, çizgi dizi değil, 20 dakikalık kanlı canlı bir dizi. Hatırlar mısınız; en iyi netflix polisiye dizileri listemizde Brooklyn Nine-Nine dizisine yer vermiştik. Eğer izlediyseniz, işte o tadı alabileceğiniz bir yapım The Good Place.
Çoğu zaman yaptığımız gibi spoilersız aktardık. Makaleyi okuyup izlemeye gideceklere şimdiden iyi seyirler dileriz, artık The Good Place inceleme yazımıza başlıyoruz.The Good Place

The Good Place konusu

Hepimiz cennet-cehennem mantığına aşinayız. Dizi de buna değinmiş. Ölümden sonra insanlar değerlendiriliyor ve belli bir puan üzerine çıkan kişiler The Good Place(iyi yer)’e gidiyor. Bu puanın altında kalanlar ise Bad Place’e.
Eleanor’da bu iyi insanlardan biri. Çocuklara yardım eden ve palyaçoları çok seven dünyanın en iyi insanlarından biri… En azından öyle sanılıyordu ama aslında kendisi buralara yanlışlıkla gelmiş. Aslında yaşlı insanlara sahte ilaçlar satarak para kazanan kötü ve komik biri. Eleanor istemeden de olsa The Good Place’in dengesini bozuyor ve olur olmaz fantastik(karides düşünüp uçan dev karideslerin gelmesi tarzında) olaylar yaşanmaya başlyor. Burdan sonra Eleanor hem iyi bir insan olmaya çalışıp evrenin dengesini bozmamaya çalışacak, aynı zamanda’da bu hatayı belli etmeyip The Good Place’te kalmaya çalışacak.The Good Place

The Good Place inceleme

Makalenin başından beri çıtır çerez diyorum fakat o kadar basit değil. Aralarda hızlıca etik ve ahlak dersleri, filozoflarla ilgili bilgiler veriyor, aynı zamanda “din olmasa ahlak olur muydu?” gibi derin konulara da el atıyor.
The Good Place’in bazı hoş özellikleri var, bu özellikler de diziye renk katmış. Örnek olarak Doctor Who‘dan hatırlayacağımız tercüme sistemi. Burdaki her insan ingilizce konuşmuyor fakat yine de insanlar birbirlerini anlayabiliyor.
Janet’ı bilgi ve istek elemanı olarak düşünebilirsiniz. Her türlü sorunun cevabını biliyor ve size istediğinizi oluşturabiliyor.
Michael ise buranın kurucusu, The Good Place mahallelerden oluşuyor ve her mahalenin bir kurucusu var. Bizim mahallemiz Michael’ın ilk işi ve burada çıkan sorunlar onu üzüyor. Eleanor’un yarattığı dengesizliğin nedenini bulmaya çalışıyor.The Good Place

Oyuncular: Eleanor Shellstrop – Kristen Bell
Tahani Al-Jamil – Jameela Jamil
Michael – Ted Danson
Chidi Anagonye – William Jackson Harper
Janet – D’Arcy Carden

  • IMDB: 8.1 – Rotten Tomatoes: %95
    Tür: Durum komedisi, Fantastik
    Uzunluk: Toplam 2 sezon 25 bölüm(yeni sezon yolda), her bölüm yaklaşık 20 dakika

Fragman

 

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın