The Highwaymen inceleme | Bonnie & Clyde’ı Yakalayanların Gözünden

The Highwaymen

  • Yönetmen: John Lee Hancock
  • Yazar: John Fusco
  • Oyuncular: Kevin Costner, Woody Harrelson, Kathy Bates
  • Film Uzunluk: 2 saat 12 dakika
  • Netflix Türkiye yayın tarihi: 29 Mart 2019
  • IMDb: 7.1 – Rotten Tomatoes: %50
  • Bincele puanı: 2/5

the highwaymen - bonnie ve clyde

The Highwaymen konusu

Sene 1934, aşk böcekleri Bonnie ve Clyde Amerika’nın en azılı suçluları. O senenin yetersiz teknolojisi nedeniyle hiçbir şekilde yakalanamıyorlar. Halk onları “Robin Hood” olarak görsede aslında onlar sadece 2 psikopat aşık. Resmi polis güçleri onları yakalayamayınca, dağıtılmış bir teşkilat olan Teksas Polisleri grubunun en yetenekli adamı Frank Hamer ve eski ortağı Maney Gault işin başına getirilir. Böylece bir kedi fare oyunu başlamış olur.

The Highwaymen inceleme (Spoiler !)

Gerçek bir hikayeden uyarlama olması incelemeleri zorlaştıran detaylardan. Çünkü bu filmin vurucu hiçbir noktası yok, zaten hepsini biliyoruz. Evet çok güzel yansıtmışlar, evet çoğu olay gerçek ama belgesel izler gibi izliyoruz. Tabii ki polislerimizin duygu durumunu görmek veya arka plan hikayelerini öğrenmek hoş fakat ana konu bu değil. Biz bir dedektiflik hikayesi izliyoruz ve inanılmaz eksik. Senaryosunu bildiğiniz bir filmi izlemek ne kadar zevk verir bilemiyorum.

En basitinden; filmin sonlarına doğru Bonnie ve Clyde’ı pusuya düşürüyoruz. Plan kuruldu ve bekliyoruz. Bekliyoruz ama biz bu sahnenin şu şekilde biteceğini zaten biliyoruz;bonnie ve clyde araba

Veya filmin en sonunda, arabanın içinde ölü olan Bonnie ve Clyde’dan hatıra almak için, hayranlarının onların ölü vücutlarından bir yerler koparmaya çalışacağını da biliyoruz. Mesela;bonnie ve clyde arabası

Kısacası filmin senaryosu olmamış. Bir filmin gerçek olaylara dayanması bu kadar yavaş ve tahmin edilebilir olacağı anlamına gelmiyor. Belgesel değil bu, film. Bazı yerlerinin vurucu olması lazım.

Oyunculara laf edecek değiliz, Kevin Costner ve Woody Harrelson filmi izleten aktörler. Zaten Netflix bu tarz orta bütçeli bir film yapımı ortaya koyduğunda genelde reklam amaçlı, ismi yürümüş oyuncuları kullanıyor. Bonnie ve Clyde’ın bir repliği bile olmadığı için pek konuşmuyorum, onlar sadece sigara içip adam vuruyor.

Yapım tasarımcısı Michael Corenblith ve kostüm tasarımcısı Daniel Orlandi çok iyi bir iş çıkarmış. 1934 mü istiyorsunuz? Alın size 1930’lar demişler. O eski havayı çok güzel alıyorsunuz.

The Highwaymen Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın