The Perfection Film incelemesi | Netflix’in Beklenmedik Gerilim Hikayesi

24 Mayıs 2019’da, Richard Shepard‘ın The Perfection filmi Netflix’te yayına girdi. Üzülüyorum, çünkü geç kalmışım. Sıradan, çıtır çerez bir Netflix klişesi sandım, değilmiş. Bu yazıyı gece 3’te yazıyorum, sözde yatarken izleyip uyanınca yazacaktım. İlk 20 dakikayı izleyince, sıradan bir film olmadığını anlayıp yatağımdan kalktım. Şimdi de buradayım. Beni bu kadar hazırlıksız yakalayan The Perfection‘ın önce konusuna bakalım, sonra da spoilerlı incelemesine.

The Perfection Konusu

the perfection inceleme

Charlotte, yetenekli genç bir müzisyendir. Daha çocukken, bu yeteneği fark edilir ve bu sektörün önde gelen isimleri Anton ve Paloma’nın evinde, diğer yetenekli kızlar ile eğitim görmeye başlar. Fakat daha sonra annesi hastalanır ve eğitimini bırakır. Yıllar sonra, annesi öldükten sonra Anton’un yanına gider ve orada, yine Anton’un parlak öğrencilerinden olan Lizzie ile tanışır. Bu noktadan sonra Lizzie(Logan Browning) ve Charlotte(Allison Williams) için gerilimli bir macera başlar.

The Perfection incelemesi (Spoiler !)

Filmi çok beğendim. İzledikten sonra hemen kim ne demiş, nasıl puanlar almış diye baktım. IMDb notu 6.2, az geldi. Biraz araştırınca anladım, filmin rahatsız edici sahneleri yüzünden düşük verenler, pedofili içerdiği için eleştirenler ile doluydu yazılar. Tahminimce notu da bu yüzden düşük. Olsun, kızmıyoruz aşırı duyarlı insanlara, sonuçta onlar da insan.

Allison Williams inanılmaz oynamış. Get Out filminde izlediğimden beri, benim için gerilim filmlerine en uygun kadın yüz kendisidir. Filmi açtığımda ben gerildim. Bu kadının oynadığı bir komedi izlesem yine korkarım artık. Fakat bu filmi Get Out ile kıyaslamak doğru olmaz. The Perfection, belli bir yere kadar değindiği hikayesi ile Black Swan ile benzerlik gösteriyor. İşinde çok iyi iki kadın, hırs, kıskançlık, cinsel gerilim, bağlılık.

the perfection film

Filmin sonunu, başından tahmin etmek kolay. En azından benim aklıma psikopat eğitmen ve aşırı bağlı kızları gelmişti. Başından tahmin etsemde, filmin ortalarına doğru her şey değişti ve bu filmin sıradan olmadığını anladım. İlk yarım saat LGBT odaklı bir dram izledim, daha sonra bilim-kurgu, ardından psikopat bir kadını konu alan korku filmi, bir intikam öyküsü ve en sonunda, işte buradayız.

Şimdi filmin sevmediğim yanına gelelim, film kendini açıklama ihtiyacı duyuyor. Filmin ilk geri alındığı sekansı hatırlayalım. Lizzie elini kestikten sonra oldu ve aslında ilaçlanıp halüsilasyon gördüğünü anladık. Aslında hiç gerek yoktu filmi geri alıp göstermeye. O satır mükemmel bir yüz ifadesi ve ses tonu ile çıktığında zaten anladık Charlotte’nin bir şeyler yaptığını. Geriye yapılması gereken tek şey kaldı, halüsilasyon olduğunu göstermek. Bunu da Charlotte’un gözünden görebilirdik ve parçaları biz birleştirirdik. Filmin kendini açıklamaları 3 kere yaşandığı için biraz can sıkıcı.

Sonuç olarak; Netflix’in nadiren yaptığı güzel filmlerden biri. Müzikleri ve müzik kullanımı da harikaydı. Filmlerde vahşete, pedofiliye veya başka hassas konulara karşı alerjisi olan bir minnoş değilseniz, izlemenizi tavsiye ediyorum.

The Perfection fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın