The Umbrella Academy İncelemesi ve Konusu | Şemsiye Akademisi

Gerard Way’in Dark Horse Comics‘ten çıkan çizgi romanı The Umbrella Academy‘nin dizisi Netflix’te yerini aldı. Disney+’ın Marvel kozuyla birlikte çok güçlü bir şekilde geldiğini düşünürsek, Netflix’in kendi çizgi roman evrenini yatarmaya çalışması gayet normal. Bu işe Polar ile başladık zaten. Peki The Umbrella Academy/Şemsiye Akademisi nasıl olmuş? İlk üç paragraf spoilersız sonrası spoilerlı olarak inceledik ayrıca bu incelemenin çizgi romanlarla alakası olmayıp, eleştirileri tamamen dizi için yapılmıştır.

The Umbrella Academy konusu

Ocak 1989’da 43 bebek, hamile bile olmayan kadınlardan aniden doğar. Bu bebeklerden 7 tanesi milyarder Reginald Hargreeves tarafından evlat edinilir ve The Umbrella Academy kurulur. Bu çocuklardan 6 tanesi özel yeteneklere sahiptir. Dünya’yı korumak için eğitilirler fakat işler istenilen gibi gitmez. Ağır koşullardan bıkan çocuklar, gençlik yıllarına geldiklerinde babalarını terk edip dağılırlar. Bir gün babalarının ölüm haberi gelir ve hepsi bu gizemi çözmek için tekrar bir araya gelir.

the umbrella academy baba

The Umbrella Academy inceleme

“Süper kahraman dizisi çıkmış, aksiyona doyacağız” gibi bir düşünce ile izlemek istiyorsanız, hiç sizlik değil. Daha derin bir hikayeye sahip ve gizemler üzerinden giden bir dizi. Kahramanlarımızın güçlerine odaklanmak yerine hikayelerine odaklanmayı seçmiş. İyi de yapmış. Çünkü o ilk baştaki cümleyi ben şu şekilde kurmuştum; “Süper kahraman dizisi çıkmış, CGI abanıp hikayeyi umursamayacaklar ama insanlar yine de sevecek”. Düşündüğüm gibi olmadı, bu yüzden mutluyum. Ama bu ağır tempoyu akıcı bir şekilde işleyebilmişler mi? Hayır.

Müzikler özenle seçilmiş. Gerçekten çok iyi, hatta dizinin bütçesi Pogo’nun görsel efektine ve müziklere verilmiş gibi duruyor. Görsel efektlere sonra geleceğiz ama bu müzik işini de tam yapamamışlar. Evet müzikler güzel ama, kullanılan sahneler olmamış. Uzattıkça uzatmışlar, uzaklara dalmalar, birbirlerine bakmalar falan bunlar olmamış. Müzik iyi olsa ne yazar. Tempo zaten ağır, bir de boş sahneler gelmiş akıcılık bitmiş.

the umbrella academy cocukluklari

Netflix’in en sorunlu kısmı olan görsel efektlere gelelim. Maymun arkadaşımız Pogo’yu görünce bir afalladım. Dedim bu her bölüm olacak ve iyi yapmışlar. Şaşırdım. Sonra da kaslı abimiz Luther’ı gördüm, peluş gibi gözüküyor. Bu nasıl bir dengesizliktir. Bıçakların havada gidişi de aslında çok kötü ama hızlı olduğu için kurtarmışlar. Mesela biz yapsak, kötü olduğu halde yakın çekim alırız bir de ağır çekim yaparız. Nereden biliyorum? Hakan: Muhafız.

Sevmek ile sevmemek arasında kaldım. Neden sevdiğime gelelim öncelikle. Birincisi; müzikler güzel, çoğu yapımda göremiyoruz nedense. İkincisi; farklı olması. Kahramanlarımızın güçleri yerine hikayelerine, eksik yönlerine odaklanması. Bu durumun ikinci sezonda değişme ihtimali çok muhtemel, sonuçta 43 çocuk var ve baba hikayesi bitince konu oraya kayacak. Umarım bozmazlar. Üçüncüsü; bu aslında hem sevdiğim hem sevmediğim bir olay, zaman yolculuğu. Bir işin içine zaman yolculuğu koyunca kısa vadede iyi olsa da uzun vadede kesinlikle iş bozuluyor. Bir yerde hatalar başlıyor. Bu sezon iyi yedirdiniz ama gelecek sezondan emin değilim.

the umbrella academy 5 numara

Artık spoilerlar başlıyor. Neden sevmedim? Çok tahmin edilebilir. Özel güçleri olmayan ve sürekli dışlanan bir çocuk var. Kimse onunla ilgilenmiyor, ana konudan hep uzakta kalıyor. Tabii ki hepsi ona bağlanacak, tabii ki Vanya’ya bağlanacak. Sürprizi kaçtı, benim de canım sıkıldı. Ben Allison’un gerçekten öldüğünü düşündüm ve son bölümde 5 Numara bir şekilde zamanda geriye gidip durumu düzeltir diye kafamda kurdum. Allison ölmedi ama son bölümde bir zaman yolculuğu yine çok belliydi. Leonard Peabody’nin iyi biri olmadığı, hadi ama yani en başından anladık. Çok uzattınız.

Sevmediklerimden devam. Bomboş sahneler var, nasıl uzatmışlar anlatamam ki anlatmıyorum. Stranger Things izleyenler bilir, karakterler bilgileri ayrı ayrı öğreniyorlar. Aslında birlikte hareket etseler hem olaylar aydınlanacak hem de dizide akıcılık bozulmayacak. 2 bölüm boyunca beni çileden çıkardı The Umbrella Academy. Çünkü bu kopuk karakter sekansları burada da vardı ve dedim ki “Bu mu yani?”. O kadar iyi geldiniz buraya kadar, yapılır mı bu şimdi? Neyse ki çabuk çözüldü de notumu yükselttim.

the umbrella academy tom hopper luther

Ben ve Pogo’nun hikayelerine değinilmedi fakat bir sonraki sezonda değinilir diye düşündüğüm için sevmediğmi bölüme almayacağım. Canımı sıkan 2 şey var. Luther’ın aşırı güçlü bir kahraman olması gerekmiyor mu? Hazel bunu kaldırdı, attı. Bir de Ben’in ölü bedeni. Leonard Peabody’nin tavan arasında duruyordu gayet, bana mı öyle geldi? Bizimkiler oraya baktığında ise görmediler, Leonard kaldırmış olsa gösterirlerdi. Ama Leonard cesetleri kaldıran bir tip bile değil, öyle koyuyor bir yerlere. Ayrıca Ben, göbeğinden ahtapot kolları çıkartıp ortalığı kan gölüne döndürebilen bir insan. Leonard bunu nasıl öldürdü anlamadım. Orası açık kaldı ama bakalım, belki ben kaçırmışımdır. Yada yanlış mı hatırlıyorum ?

İlk 2 bölümü atlattıktan sonra merak etmeye başlatıyor dizi. Bu güzel, ortalarda iyi bir not vermeyecektim ama sonlara doğru toparladı ve beni çekti içine açıkçası. Böyle uzun soluklu olacağı düşünülen dizilerde tek bir hikaye değil birden fazla hikaye olması izleme sevkini genelde artırır. Bunu en iyi yapan ise Rick and Morty. Oradan pay biçin. Hazel ve Cha-Cha hikayesinin ana yoldan sapması ve kendi hikayelerine dönmesi çok güzel olmuş bu yüzden. Bunler değeri bilinmeyen ama etkili dokunuşlar.

Oyunculara pek değinmeyeceğim çünkü gayet iyi oynuyor herkes. Ama Robert Sheehan mükemmel bir oyuncu gerçekten. Misfits dizisinde kafama yazdım bu ismi, nerede oynarsa izlerim. Ellen Page ise diziyi sattıran isim zaten. Oyuncu kadrosu da gayet iyi, uzun soluklu bir macera bence bizi bekliyor. Zaten 4 sezon kesin geliyor, o belli.

The Umbrella Academy fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın