The Wandering Earth | Liu lang di qiu | Çin Bilim-Kurgu Film incelemesi

  • Yönetmen: Frant Gwo
  • Senaryo: Gong Geer, Junce Ye
  • Süre: 2 saat 5 dakika
  • Oyuncular: Jing Wu, Chuxiao Qu, Guangjie Li
  • IMDb: 6.8 – Rotten Tomatoes: %76
  • Bincele notu: 4.1/5
  • İzlemek için: Netflix

The Wandering Earth konusuLiu lang di qiu

Güneş’in genişlemesi nedeni ile kütle çekim kuvveti artmaktadır ve bu sebeple Dünya’yı yutacaktır. Dünya yok oluşa sürüklenirken tüm milletler el ele verir ve Dünya’ya kilometrelerce büyüklükte motorlar kurarlar. Bu sayede Dünya’yı bulunduğumuz yıldız sisteminden çıkarıp, 2500 yıl sürecek bir gezinti ile başka bir sisteme yerleştirmeye çalışırlar.

Bu taşıma sırasında bir yıldız tarafından ısınamayacak olan Dünya halkı, yeraltında yaşamaya başlar. The Wandering Earth; bu yolculuk sırasında karşılaşılan bir felaketi düzeltip Dünya’yı kurtarmaya çalışan bir aileyi konu alıyor.

The Wandering Earth incelemesi

Çin’in ilk blockbuster bilim kurgu filmi olan “The Wandering Earth” hiç beklemediğim bir şekilde ortalama üstü film film olarak karşıma çıktı. Çok klişe bir konuyu, çok yaratıcı bir şekilde anlatmış. Bir felaket sonrası uzayda başka bir yere taşınma fikrini, klasik kolonileşme senaryosu ile değil, Dünya’yı ittirip gidelim diye yorumlayan garip bir senaryoya sahip.

İçerisinde duygusal bir hikaye de barındırıyor ve bunu çok iyi işliyor. Açıkçası dram filmlerinde zerre duygulanmayan biri olarak, bilim-kurgu içerisindeki dramdan çok etkileniyorum. Bu film de etkileyenlerden biri oldu. Özellikle dramı aşk üzerinden değil aile üzerinden kurmaları, aşktan meşkten baymış beni çok mutlu etti.

cin bilim kurgu filmi netflix

Aynı zamanda bir kahramanlık hikayesi tabii ki. Yine farklı bir şey yapıp, tek bir kahraman ve destekçilerini konu almak yerine her karaktere farklı görevler vermiş. Bu sayede bir kahraman değil, kahramanlar izliyoruz. Bu da filmin dramını artırıyor, çünkü destekçiler ölünce pek bir şey hissetmiyoruz.

Geniş ekran fotografisi harika. Efektler güzel olmasına rağmen seyirciyi görsel efekt yağmuruna tutup boğmuyor. Bunun yerine geniş alanda güzel manzaralar izletiyor(yine görsel efekt tabii ki ama rahatlatıcı).

Orijinal dilin çince olması nedeni ile vurguları pek anlayamadım ve oyunculukları değerlendiremedim. Kötüyse de rahatsız etmedi bu yüzden. Senaryo olarak rahatsız olduğum 2 konu var. İlki; filmin sonunda ana karakterimiz ve kardeşinin bir uçurumdan düşüp ölmemesi. Bu son yerine ölmeleri ve 10 yıl sonra Dünya’da kahraman ilan edilmeleri daha vurucu olurdu. İkincisi ise milliyetçi bir film olması. Film çok güzel bir biçimde kimsenin çinlilerden daha zeki olamayacağını vurguluyor. Bu arada solar sistemin fiziğine inip “abi bu yalnız böyle olmaz hani” demek saçmalık olur. Garip garip gömmeyin filmi, uzay belgeseli değil bu.

The Wandering Earth fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın