Travelers inceleme | En Tutarlı Zaman Yolcuğunu Dizisi

17 Ekim 2016 tarihinde Netflix ve Showcase ortaklığı ile karşımıza çıkan, konu itibariyle klişe ve yine konu itibariyle türünün en iyilerinden olan Travelers inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Çok sıkmadan hemen incelemeye geçeceğiz ama merakınızı şimdiden giderelim; bilim kurgu ve zaman yolculuğu temalarını seviyorsanız gidin izleyin. Travelers inceleme yazımız spoilersız olarak devam edecek, detaylarını öğrenip izlemek istiyorsanız buyrun devam edelim makalemize.

Güncelleme: 3.sezon sonunda Netflix‘e geldi !

travelers

Travelers konusu

Başta da belirttiğimiz gibi klişe bir konumuz var. Gelecekte insanlığın nüfusu aşırı şekilde düşüyor. Buna karşın gelecekteki insanlar da geçmişe insanlar gönderip bu durumu düzeltmeye ve nüfus düşüşünün nedenlerini bulmaya çalışıyorlar.

Bu diziyi diğerlerinden ayıran en büyük fark ise zaman yolculuğunu tam olarak bir insanın yapmaması. Gelecekteki insanlar kendi bilinçlerini, ölüm saati ve yeri belli olan birine transfer ediyorlar. Yani zaten öleceğini bildikleri birinin bedenine, o kişi ölmeden saniyeler önce bilinç aktarıyorlar.

travelers

Traveler inceleme

Konu da bahsettiğimiz bilinç aktarmanın yanı sıra bir bir başka özellik daha var. Onu da şöyle izah etmeye çalışalım; bir kere bilinç aktardığınız bir zamandan daha eski bir zamana bilinç aktaramıyorsunuz. Yani ben 10 yıl önceye bilinç aktardıysam artık 11 yıl önceye bilinç aktaramam. Bu özellik sadece yıl olarak değil saniye olarak bile karşımıza çıkıyor. İşte bu 2 özellik sayesinde zaman yolculuğu temalı çoğu dizi ve film arasında en tutarlı yapımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor Travelers.

12 Monkeys filmini sevdiyseniz bu diziyi sevme şansınız yüksek. Eğer 12 Monkeys dizisini sevdiyseniz bu diziyi kesin seversiniz çünkü dizisi bildiğiniz çöp. Sevenler nasıl sevdi bilmiyorum. Bu arada filmi izlemediyseniz hemen izleyin. Zaten şuan bu yazıyı okuyorsanız kesin seveceksiniz.

Travelers 3.Sezon için güncelleme

Normalde yazıyı silip, baştan sonra yenileyecektim. Onun yerine yeni bir bölüm eklemeye karar verdim. Üst ve alttaki yazılar ilk 2 sezon için geçerli. Çünkü 3.sezon başlı başlı harika bir sezon olmuş. Spoiler vermek istemiyorum ama üzüleceksiniz, sinir olacaksınız, mutlu olacaksınız, şaşıracaksınız. Her şeyi yaşayacaksınız. Nasıl oluyorsa hikaye, olay örgüsü, kurgu, oyunculuklar inanılmaz bir gelişim göstermiş. İlk 2 sezon monoton dedim diye izlemeyenler, 3.sezon çok farklı bir dizi.

travelers

Eleştiriler

Duygusal klişeler. Artık yapmayın şunu kaç yılına gelmişiz. 2 kişi birbirinden hoşlandı, tam açılıcaklar ama o da ne? kız ölmek üzereymiş. Yaratıcılık düzeyi 10/10
Yeşilçam mı izliyorum yoksa sci-fi mı bazen anlayamıyorum.

Bir sorun daha var, o da olay örgüsünün hep aynı kalması. Bir formül tutturmuşlar oradan yürüyorlar. Bir olay oluyor, bizimkiler buna dahil oluyor, tam çözerken bir sorunla karşılaşıyorlar ve bu sorundan kurtuluyorlar. Hep böyle olunca da izlerken “zaten kurtulucaklar” diye düşünüyorsunuz. Bu da izlenebilirlilik seviyesini düşüren bir unsur.

travelers

Son olarak bir oyuncu eleştirisi gelsin, Eric McCormack. Adam bildiğin donuk ve sürekli kasıntı. Nasıl bir ortama girerse girsin “ben nerdeyim?”, “hayat çok sıkıcı” bakışları var. Mesela adam gülüyor, ağzına bakarsanız güldüğünü görüyorsunuz, gözüne bakarsanız ağlıyor. Mona Lisa oyunculuğu sergiliyor anlayacağınız.

Oyuncular:
Grant Maclaren – Eric McCormack
Marcy Warton – MacKenzie Porter
Carly Shannon – Nesta Cooper
Trevor Holden – Jared Abrahamson
David Mailer – Patrick Gilmore

  • IMDB: 8.0 – Rotten Tomatoes: %100(ilk sezon için)
    Tür: Bilim-kurgu, Aksiyon, Gerilim
    Uzunluk: 2 sezon 24 bölüm, her bölüm yaklaşık 40 dakika

Not: Bilim kurgu severler için hazırladığımız Netflix en iyi Bilim kurgu listemize bakabilirsiniz.

Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın