US (2019) Film İncelemesi ve Yorumu | Amerika’nın Sosyal Korkusu

2019’un merakla beklenilen filmi Us (2019) 22 Mart 2019 tarihi ile beraber vizyona girdi. Jordan Peele’ın 2.uzun metraj filmi olan gerilim-korku türündeki “Us” beklediğimiz kadar iyi olmuş mu? Spoilersız ve spoilerlı olarak inceledik. Filmi izlemediyseniz 2. bölüme bakmamanızı tavsiye ederiz. İzledikten sonra tekrar bekleriz çünkü incelemesine ihtiyacınız olacak.

  • Yönetmen: Jordan Peele
  • Yazar: Jordan Peele
  • Oyuncular: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss
  • Film Süresi: 1 saat 56 dakika
  • IMDb: 7.6 – Rotten Tomatoes: %95
  • Bincele puanı: 3/5

Us (2019) Film konusu

Wilson ailesi, yoğun hayatlarından uzaklaşmak için, arkadaşları Tyler ailesiyle vakit geçirme planı ile Santa Cruz, Kaliforniya’ya bir tatile çıkar. Sahilden eve geçtikten sonra, evin bahçesinde 4 kişilik bir aile görürler. Bu ailenin tıpkı kendilerine benzediklerini anladıktan sonra bir ölüm kalım yarışı başlar.

us sinema

Us (2019) Film incelemesi (Spoilersız Yorum)

Sinemaya gitsek mi gitmesek mi karar veremediyseniz bu bölümden aşağıya inmeyin. Biz bu filmi fragmanını ilk gördüğümüz andan beri bekliyoruz, yani aylardır. Çok büyük bir beklenti ile girdik fakat istediğimizi alamadık. 2017 Jordan Peele yapımı “Get Out” filmini izleyip gaza geldiyseniz, gelmeyin. Çünkü kesinlikle bir “Get Out” değil.

Peki neden değil? Jordan Peele’ın yapmayı sevdiği şeylerden biri sosyal korkulara değinmek. Bu filmde de göndermeler var fakat çok derinlere gömülmüş. Üstüne üstlük biraz siyasi(Amerika politikası) olduğu için filmi izlerken pek anlamıyorsunuz. Ayrıca birçok mantık hatasına sahip. Bunlara “spoilerlı” kısımda değineceğiz.

us film

Gerilim seviyesi çok düşük. Film 2 saatlik bir uzunluğa sahip. 1 buçuk saati gerilim anlamında boş geçiyor, son yarım saat çekerse sizi içine ancak o zaman zevk alabiliyorsunuz. 1 buçuk saati sadece gerilim anlamında değil hikaye anlamında da boş geçiyor diyebiliriz. Filmin ilk saatleri bol bol dialog var ve bunlar bir yere bağlanacakmış gibi geliyor fakat sonraki sürprizler her şeyi çöpe atıyor. Kısacası güzel bir hikaye var fakat anlatımı epey kötü.

Oyunculuklar çok güzel, senaryo sizi germese bile oyuncular geriyor. Sinemada izlenir mi? Bence hayır. Çok büyük bir beklentiniz yoksa gidin, hikayesi üst seviye olan fakat ortalamayı aşamamış bir film olarak kalmış “Us”. Şimdi asıl incelemeye geçelim.

Us (2019) Film incelemesi (Spoilerlı Yorum)

Bu filmi sorularla incelemek istiyorum çünkü internete baktığımda anlaşılmamış çok şey var. Hükümetin bir deneyi olarak yapılan klonlar bildiğiniz gibi tünellerde tavşan ile besleniyordu. Peki tavşanlar nereden geldi? Filmin başında tavşanları kafeslerin içinde görüyorsunuz. Hükümet muhtemelen deneyi insanlarda yapmadan önce kobay olarak tavşan kullandı. Bu yüzden her yer tavşan dolu ve bu tavşanların çoğu aslında klon.

Film ne anlatıyor? Get Out’da çok net bir ırkçılık mesajı vardı hatırlarsınız. Yine aynı yönetmen-yapımcı-yazar(Jordan Peele)ın filmi olduğundan burada da bir mesaj arıyoruz ama net bir şekilde verilmiyor. Fakat düz mantıkla filme baktığınızda tünellerde yani “dipte” yaşayan insanlar kontrolü ele geçiriyor. Bu da çok klişe bir Amerikan kabusu.

Küçük çocuk Jason’da mı klondu? Filmin en tartışmalı sorusu bu. Bir kaç madde ile yorumladık ve sorunun cevabını “Evet” olarak aldık. Açıklayalım; 1- Çocuğun davranışları baştan beri değişik. Filmin başından beri ailenin anlamadığı hareketlerde bulunuyor, örnek olarak “anüs” kelimesindeki garipseme ve maske takmayı gösterebiliriz. Ayrıca çakmak oyuncağı hatırlamasına rağmen çalıştırmayı bilmiyor, muhtemelen gerçek olan Jason eskiden onunla oynadığı için oyuncağı anımsıyor. Fakat hiç görmediği için nasıl çalıştıracağını bilmiyor.

us jason

2- Adelaide Wilson’ın yani Red’in yada Annenin aslında klon olduğunu filmin sonunda öğreniyoruz. Klon Jason’ın yanı Pluto’nun kendisini yakmasına neden üzülüyor peki? Çünkü anne ne kadar aslında klon olsa da daha çocukken yeryüzüne geliyor ve doğurduğu çocukların gerçek annesi aslında klon Adelaide. Bu yüzden Pluto kendini yakarken bu yüzden üzülüyor çünkü aslında kendi çocuğu, yani Jason.

3- Yine filmin sonunda görüyoruz ki Jason annesinin aslında bir klon olduğunu anlıyor. Çünkü kendisi de bir klon ve rahatça bu farkı görebilir. İkisi de klon olduğundan, bu duruma Jason ses çıkarmıyor. Ve son olarak sahilde Jason’a kum ile ne yaptığı soruluyor. Normal bir çocuk kumdan bir kale yapar doğal olarak. Fakat Jason “Tünel” yaptığını söylüyor. Güçlü delillerden bir tanesi. Jason hakkında sizde yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Beğendiğim küçük detaylar var. Annenin vejeteryan olması güzel detaylardan bir tanesi. Çünkü yer altında hep tavşan eti ile beslendi ve yeryüzüne çıkınca artık et yemek istememesi çok normal. Aynalı evin girişinde “Find Yourself” yazması güzel detaylardan. Filmin başında Jason’ın ablasını korkuttuktan sonra kilere giriyor ve kapı kapanmasın diye aralığa bir oyuncak araba koyuyor. O oyuncak araba Jason için oradan kaçış planı ve o araba bir ambulans. Filmin sonunda da ailemiz bir ambulans ile kaçıyor.

us 2019 film

Bu kadar konuştuk peki biz neden sevmedik? Sıra mantık hatalarında.

1- Binlerce kırmızı tulum ve makas nereden geldi? Kim temin etti? Parayı nereden buldunuz? Para diye bir kavram yoksa eğer neden makas aldınız. Tabanca alın mesela.

2- Adelaide’nin inanılmaz bozuk hafızası. Klon olduğunu nasıl unutabilirsin? Tamam onu geçiyorum, filmin başında klon sandığımız ama gerçek olan Adelaide neden “Bedenlerimizi klonlayabildiler fakat ruhlarımız ayrılmadı” dedi. Bunu o nasıl diyor? Olayı bilmiyor ki, o oraya zorla götürülen bir çocuktu sadece. Kimse tünelde konuşamadığına göre anlatacak birisi de yok. Sondaki twist bu dialogları tamamen çöpe atıyor.

3- Buna mı takıldınız diyeceksiniz ama tünel altında yaşayan insanlar nasıl bu kadar sağlıklı olabiliyor. Klon olsalarda onlar insan sonuçta. Tavşan etiyle beslenip hiç güneş görmemek, tuvaletinizi nereye yaptınız mesela? Aklımda deli sorular. Bu kadar sağlıklı olamazsınız arkadaşlar, lütfen.

4- Ruhları ayrılmadı diye aşağıdakiler orijinallerini taklit ediyordu. Ne oldu da bozuldu bu durum? Bozuldu ise Jason’da neden işlemedi, o neden taklit etmeye başladı?

Gibi muhtemelen çok daha fazla soruyla başbaşa bırakan bir film oldu “US”. Eminim başka insanlar da başka sorular sormuştur, farklı hatalar bulmuştur. Her şeye rağmen konusu ve oyuncuları nedeniyle ortalama bir film olmayı başarmış. Keşke çok daha iyi çıksaydı da burada 1000 kelime övgü yağdırsaydım.

Us Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın