Velvet Buzzsaw Yorum ve İncelemesi | No Death, No Art | Netflix Filmi

Netflix‘in en çok beklenen filmlerinden biri olan, Dan Gilroy‘un yazıp yönettiği Velvet Buzzsaw 1 Şubat 2019’da yayına girdi. Son zamanların en karışık notlarına sahip olan film bizce nasıl olmuş? Spoilerlı olarak inceledik.

  • Yönetmen: Dan Gilroy
  • Yazar: Dan Gilroy
  • Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Zawe Ashton
  • IMDb: 5.9 – Rotten Tomatoes: %66
  • Uzunluk: 1 saat 53 dakika

Velvet Buzzsaw Konusuvelvet buzzsaw yorum

Ölümüne kadar ismi hiç duyulmamış olan bir sanatçının eserleri bir başkasına kalır. Sanatçının tabloları ile ilgilenen insanların ölmesi ile işler ilginç bir hal alır. Bir yandan tablolar satılmaya çalışılır, diğer taraftan kimliği belli olmayan bu sanatçıyı Morf Vandewalt(Jake Gyllenhaal) isimli bir sanat eleştirmeni araştırır.

Velvet Buzzsaw inceleme (Spoiler)

Oyunculuklardan başlayalım istiyorum. Çünkü filmin bu kadar beklenmesinin sebebi Jake Gyllenhaal etkeni. Filmin 2 ana karakterini canlandıran Jake Gyllenhaal ve Zawe Ashton daha önce Nocturnal Animals filminde de birlikte perdeyi paylaşmışlardı. Zaten Nocturnal Animals filmi ile de bol bol benzerlik gösteriyor filmimiz. Bu yüzden filmde bu uyumu görebiliyoruz. Oyunculuklar genel anlamda gayet iyi. Sadece Zawe Ashton’ın abartılı ve heyecanlı oyunculuğu biraz irite edebilir.

velvet buzzsaw Damrish Piers

Korku, gerilim filmi diye izleyecekseniz size göre olmadığını baştan söylemeliyim. Evet film geriyor fakat ana konu bu değil. Bir çok insan olayları yorumlayamamış. Burada biz devreye girip filmi biraz daha anlaşılabilir kılacağız. Öncelikle Velvet Buzzsaw kim? Bu kısmı kaçıran çok olmuş veya finalde öğrenilmiş. Velvet Buzzsaw, Rhodora Haze’nin eskiden kullandığı bir takma ad. Bunu filmin başlarında Damrish ile konuşmasından duyabilirsiniz. Rhodora’nın daha önce sanatın cinayete döndüğü bir olayla karşılaşmış olma olasılığı yüksek fakat tam olarak bu tarz değil. “No Death No Art” dövmesi ve sanatçılığı bırakıp, işin satış kısmına yönelmesi bu ihtimali yükseltiyor. Aynı zamanda ne zaman Dease’in bir eserinin parası sorulsa “Bu tablo için insan öldürecek kişiler var” cümlesi aslında olayların biraz olsun farkında olduğunun göstergesi. Zaten en sonunda durumu geç de olsa o da anlıyor.

Konu korku değil dedik, bir alt metni var dedik ama ne? Ölen kişilere bir bakalım. Bryson, sanat eserlerini çalmaya çalıştı ve tablodaki maymunlar tarafından öldürüldü/kaçırıldı. Gretchen, daha fazla ilgi görecek olan popüler eserleri sergilemek için sanat eserlerini sergiden kaldırttı. Sonucunda bir sanat eseri olarak sergilendi. Jon Dondon ve Rhodora Haze, sanatı sanat olarak değil bir pazarlama olarak gördüler ve öldüler. Morf Vandewalt, sektöründeki otoritesini sevgilisi için kötüye kullandı ve bir sanatı iyi olduğu halde kötüledi. Sonunda kötülediği bir sanat olan Hobo-man tarafından öldürüldü. Josephina, Dease’in isteğini umursamadı ve tablolarını para ve ün için kullandı. Damrish ile konuşmasında, sanatın sergilenmediği sürece gereksiz olduğunu söyledi ve bir graffitinin içinde sergilendi.

velvet buzzsaw resim

Onlar öldü, bir de kurtulanlarımız var. Coco, Damrish, Piers, Gita. Hiçbiri sanatı küçümsemedi. Gita, Dease’nin eserlerini birebir inceledi, gözlerde kullanılan boyanın aslında kan olduğunu keşfetti. Ama bunu, onun sanatının önüne koymadı. Damrish ve Piers’da aynı şekilde sanata sanat gözü ile baktı. Demek ki film basit bir korku filmi miymiş? Hayır. Aslında günümüz modern sanat dünyasını eleştiren ve bunu fantastik-gerilim ile harmanlayan iyi bir film.

Tek eleştirim karakterlerin aşk hayatının biraz gözümüze sokulması ve bu durumun akıcılığı bozması. Onun dışında imdb’den aldığı 5.9’luk puanı az buluyorum. Benim bu filme notum 7. Oyunculuklar, hikaye anlatımı, alt metin, kurgu, yönetmenlik her şeyi ile gayet iyi. Dikkat ettiyseniz çoğu ölümde “gözler” görüyorsunuz. Bryson kasalara kamyonette bakarken, arkadaki devasa göz graffitisi hareket ediyor. Gretchen ve Jon Dondon ölmeden önce de gözleri görüyorsunuz. Bu güzel detaylar filme güzel yedirilmiş. Her karaktere ayrı odaklanılmış. Odaktan kastım karakter hikayesi olarak değil, sinematografi olarak söylüyorum. Sahne geçişlerindeki yumuşaklığı hissedebiliyorsunuz, her karakter aslında bir ana karakter edası ile filmde bulunuyor.

Velvet Buzzsaw Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. AsliKulac dedi ki:

    Ben hiç böyle düşünmemiştim. O neden öldü bu neden ölmedi diye araştırıyordum, bu mantıklı geldi. İyi günler

Bir cevap yazın