Çekimleri Tamamlanmış Olsa da Yayınlanamamış 10 Film

1. Fantastic Four (1994)fantastik dörtlü 1994

Fantastik Dörtlü isim haklarının kontrolünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Alman yapımcı Bernd Eichinger, Hollywood indie efsanesi Roger Corman’ı 1 milyon dolarlık bir bütçeyle film çekmek için kiraladı. (IMDb)

Comic-Con’da bir fragman gösterildi, ancak belirsiz nedenlerden ötürü film vizyona hiçbir zaman girmedi. Bernd Eichinger 2005’te farklı bir Fantastik Dörtlü çıkardı ve bu sırada Roger Corman‘ın yaşadığı Fantastik Dörtlü macerası bir belgesel olarak geri döndü; Doomed: The Untold Story of Roger Corman’s the Fantastic Four

2. Empires of the Deep

Avatar büyük başarı yakalayınca, kopyalamayı çok seven Çin, Avatar’ın sulu versiyonunu çekmek için kolları sıvadı. Çin sinema sektörünün en büyük bütçesi(130 Milyon $) ile 2010’da işe giriştikten sonra Monica Bellucci’yi başrol olarak ayarladı fakat kendisi bu yapımdan çıktı(akıllıca bir karar) Yerine ise Olga Kurylenko geldi. (IMDb)

Yukarıdaki fragman 130 milyon dolarlık bir filme ait. Şaşırtıcı gerçekten. 4 yönetmen değiştiren filmin yapım maliyeti sürekli şişti. Film bitti denilen yerde ise, oyuncu ve ekibin ödenmemiş paraları nedeni ile vizyona giremedi.

3. Hippie Hippie ShakeHippie Hippie Shake

1960’lı yılların sonundaki karşıt kültürcü Richard Neville‘in Londra’da yaşadıklarını anlatan filmin yönetmenliğini Beeban Kidron üstlenirken kadroda Cillian Murphy, Sienna Miller, Chris O’Dowd gibi isimler vardı.

Temmuz 2009’da Beeban Kidron ve senaryo yazarı Lee Hall filmden ayrıldı. Sebebi ise “yaratıcı farklılıklar” olarak gündeme oturdu. (IMDb)

4. Unlawful Killingunlawful killing

Keith Allen tarafından yönetilen ve Prenses Diana ile Dodi Fayed‘in ölümünü inceleyen belgesel, büyük komplo teorileri barındırıyordu. İngiltere’nin filmi 87 kez kesmek istemesi ile film çoğu ülkede vizyona girmedi. Fakat internette filmi bulabilirsiniz. (IMDb)

5. Dark Blooddark blood

River Phoenix, 1993 yılında gizemli genç bir adam tarafından tutsak tutulan bir çiftin öyküsü olan Dark Blood‘ın çekiminde yaşamını yitirdi. Çoğu sahnesi çekilmiş olan filmin eksik sahneleri için ailesi ile görüşüldü fakat reddedildi. Böylece 19 yıllık bekleyiş başladı. En sonunda film festivallerine gönderilen film George Sluizer tarafından bir belgesel tarzında 2012’de yayınlandı. (IMDb)

6. Glitterati (2004)glitterati 2004

Glitterati, Roger Avary‘nin iki Bret Easton Ellis romanı, “Cazibe Kuralları” ve “Glamorama” uyarlamaları arasında köprü kurmayı amaçlayan Avrupa gezisi’nin uzun metrajlı bir yeniden düzenlenmesidir. Burada en büyük sorun, Roger Avary çektiği görüntülerde “oyunculardan” izin almamış ve çokça özele girmiş olması. Hem hukuki hem de etik olarak yayınlanması sakıncalı olan film gösterime giremedi. (IMDb)

7. Uncle Tom’s Fairy Tales: The Movie for HomosexualsUncle Tom's Fairy Tales The Movie for Homosexuals

Film, Afrika-Amerikalı bir kadına tecavüz eden varlıklı bir adamın mahkemesini anlatıyor. Filmin homoseksüellere göndermesi nedir, o tam olarak bilinmiyor. Sette Richard Pryor ile karısı Shelley Bonis arasındaki kavga ile film yapımı durdu. Ancak filmin kurtarılan sahneleri 2005 Pryor retrospektifinde gösterildi ve son eşi Jennifer Lee-Pryor‘dan bir dava açılmasını sağladı. (IMDb)

8. The Day the Clown CriedThe Day the Clown Cried

Film, Alman toplama kampına hapsedilmiş bir palyaçonun, yahudi çocukların ölümüne öncülük eden hikayesini anlatıyor. Film, Amerikalı komedyen Jerry Lewis tarafından yönetildi ve canlandırıldı.

Filmin neden gösterime girmediği bilinmemesine karşın, Jerry Lewis’in bir vasiyeti var; film Haziran 2024’ten önce gösterilmeyecek. Filmi izlemiş olan birkaç seçkin insandan biri olan Harry Shearer, filmi “mükemmel yapım” olarak beyan etti. (IMDb)

9. Cocksucker BluesCocksucker Blues

Belgesel, The Rolling Stones‘un trajik 1969 Altamont konserinden sonra ilk Amerika turunu(1962) anlatıyor. Fakat belgesel o kadar açık yönlüydü ki, cinsellik ve uyuşturucu kullanımından dolayı The Rollling Stones bu belgeselin yayınlanmasını engelledi.

Şaşırtıcı bir şekilde film bir mahkeme emri ile, belli şartlar altında yayınlandı. Film yılda sadece 4 kere ekranda görünebilir ve sadece yönetmen Robert Frank‘in olduğu sahneler gösterilebilir halde resmi olarak çıktı. (IMDb)

10. My Best Friend’s Birthday

Quentin Tarantino‘nun tanınmadığı gençlik yılları(1987). Doğum günü olan Mickey’nin kız arkadaşı ondan ayrılmıştır ve en yakın arkadaşı onu doğum gününde mutlu etmeye çalışır. Evet, konu bu.

Normalde 70 dakikalık olan bu film, bir yangında tahrip oldu ve 36 dakikası kurtarılabildi. Film festivallerinde gösterilmiş olsa da hiçbir zaman resmi izin alıp gösterime girmedi. Yukarıda yer alan videodan, kurtarılan 36 dakikayı izleyebilirsiniz. (IMDb)

  • Kaynak olarak IMDb’nin bu listesi kullanılmıştır: Liste

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın